AMSTERDAM - Hellen Obiri, een van de grootste namen in de internationale atletiek, komt naar Nederland en staat op zondag 21 september aan de start van de 39e editie van de NN Dam tot Damloop. Met haar komst voegt sportorganisatie Le Champion een absolute wereldster toe aan het deelnemersveld van het grootste hardloopevenement van Nederland.
De Keniaanse Obiri brak internationaal door in 2012 toen ze verrassend op de 3000 meter won. In 2017 en 2019 werd zij wereldkampioen op de 5000 meter in Londen en Doha. Met haar kenmerkende kick in de laatste ronde was ze vrijwel onverslaanbaar. Naast haar twee wereldtitels pakte ze ook tweemaal zilver op de Olympische Spelen – in Rio (2016) en Tokio (2021) – telkens op de 5000 meter.
Sportorganisatie Le Champion is verheugd over de komst van deze wereldster – die ook loopt voor het merk On, partner van het hardloopevenement – naar de NN Dam tot Damloop. Hellen Obiri behoort al jaren tot de absolute wereldtop. In 2023 maakt de wereldkampioene de succesvolle overstap naar de weg. Ze won datzelfde jaar de prestigieuze Boston Marathon in een spannende eindsprint, waarmee ze direct liet zien ook op de klassieke 42,195 kilometer tot de absolute wereldelite te behoren. Slechts een paar maanden later schreef ze ook de New York City Marathon op haar naam, een unieke dubbel die haar veelzijdigheid en doorzettingsvermogen onderstreept.
Obiri liet daarmee zien dat haar succes op de weg geen toeval was, maar het gevolg van een ijzersterke voorbereiding en mentale weerbaarheid. In beide races versloeg ze wereldtoppers en toonde ze haar klasse als finisher. Ook in 2024 bewees ze haar vorm: tijdens de Olympische Spelen in Parijs veroverde ze een bronzen medaille op de marathon – een knappe prestatie gezien het loodzware parcours en de verzengende omstandigheden.
Ze krijgt in Nederland overigens stevige concurrentie. De Ethiopische Mizan Alem, die vorig jaar het 10 kilometer wereldrecord verbeterde en uitkomt in topvorm, geldt als een geduchte tegenstander. Ook de Keniaanse zussen Purity en Caroline Gitonga zijn vaste podiumklanten bij grote internationale wedstrijden en beschikken over snelle benen op de 10 Engelse Mijl. Met deze vrouwen aan de start belooft het een bijzonder spannend gevecht te worden om de winst in de vrouwenrace.
Hellen Obiri over de NN Dam tot Damloop: “ I am really looking forward to running in NN Dam tot Damloop for the first time. It is many years since I raced in Holland and I think that was an 800m and so a lot has changed since then! My training is going really well, and I will come to give my best and hope that I can have a strong run for the people who come out to support us.”
Het grootste hardloopfeest van Nederland
Het Dam tot Dam Weekend is met ruim 85.000 deelnemers het grootste sportieve weekend van Nederland. Naast de uitverkochte NN Dam tot Damloop en Damloop by night met 65.000 hardlopers, organiseert sportorganisatie Le Champion ook een drietal andere toonaangevende evenementen. Op zaterdag 20 september starten 16.000 wandelaars aan de Pink Ribbon Dam tot Dam Wandeltocht. De volgende dag vindt ook de Saxo Dam tot Dam FietsClassic met 4.000 fietsers. Inschrijven voor de Pink Ribbon Dam tot Dam Wandeltocht, Saxo Dam tot Dam FietsClassic en Mini Dam tot Damlopen kan tot en met maandag 8 september.