AMSTERDAM - Op zondagmiddag 23 november markeert Het Concertgebouw de 50-jarige onafhankelijkheid van Suriname met een feestelijk programma in de Grote Zaal. Op 25 november 1975 werd Suriname officieel onafhankelijk van Nederland. Een halve eeuw later wordt dit moment herdacht en gevierd met muziek, verhalen en een blik op de rijke culturele tradities van het land. Van Afro tot Inheems en van Javaans tot Hindoestaans en Chinees. De presentatie is in handen van Gerda Havertong en Rayen Panday.

Een muzikale ode aan Suriname

Onder de artistieke leiding van Orville Breeveld brengen gerenommeerde musici en jonge stemmen klassiekers uit de Surinaamse popmuziek. De middag belooft een gevarieerde muzikale reis te worden, met ruimte voor herkenning, ontmoeting en reflectie. Initiatiefnemer Orville Breeveld kijkt uit naar de viering: ‘Met Suriname in Concert vieren we de schoonheid en het rijke, diverse palet van de Surinaamse cultuur. Een cultuur die, ook hier in Nederland, een bron van invloed en inspiratie is en wezenlijk heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van onze gezamenlijke culturele identiteit.’

De viering van 50 jaar onafhankelijkheid sluit aan bij eerdere programma’s waarin de Surinaamse cultuur werd uitgelicht. Zo bracht het Concertgebouworkest in februari 2024 de Surinaamse componist Johannes Nicolaas Helstone (1853–1927) opnieuw onder de aandacht met een uitvoering van zijn opera Het pand der goden (1906), en was er eerder dit jaar in de Kleine Zaal een avond rondom de Surinaamse componiste Majoie Hajary (1921-2017). Ook presenteerde Het Concertgebouw in 2023 en 2024 met succes edities van From Southeast With Love, concertavonden gewijd aan muziek uit Zuidoost waarbij diversiteit en gedeelde wortels centraal stonden.

Uitgelichte artiesten Suriname in Concert:

Ronald Snijders – De bekende fluitist en componist, bekend om zijn mix van kaseko, jazz en wereldmuziek, al decennialang een sleutelfiguur in de Surinaamse muziekcultuur.

Oscar Harris – Zanger van wereldhits als Try a Little Love en Song for the Children. Zijn warme stemgeluid en rijke carrière maken hem tot een vertrouwd gezicht binnen de Surinaamse diaspora. Ontving in 2023 nog de Andreaspenning van de stad Amsterdam voorafgaand aan de viering van zijn tachtigste verjaardag met een concert in de Kleine Zaal van Het Concertgebouw.

Black Harmony – Een vocale groep die geroemd wordt om zijn krachtige samenzang en eigentijdse vertolkingen van spirituele en populaire Surinaamse liederen. De zangers uit Zuidoost namen ook een Concertgebouw Session op met hun vertolking van Kondre Man in een lege Grote Zaal:

Bryan B. – De soulvolle zanger groeide op in Suriname en verwierf nationale bekendheid met zijn deelname aan The Voice Of Holland. Hij weet moeiteloos moderne invloeden te verweven met zijn Surinaamse roots.


Overige deelnemende artiesten:

• Manoushka Zeegelaar Breeveld – actrice en zangeres met een krachtige stem en expressieve voordracht

• Aidah Amatstam – zangeres die Surinaamse klanken weet te combineren met eigentijdse invloeden

• Desiree van Kessel – bekend om haar warme stem en interpretaties van Surinaamse klassiekers

• Tahirah Sabajo – veelzijdige vocalist met een sterke band met de Surinaamse muziekcultuur

• Dewindersingh Sewnath & Swastika Band – bhaitak gana-formatie

• Sambura Groep Anuana Maro – band

• Benny Alwart – basgitaar en contrabas

• Roy Bhagwandin – drums

• Harto Soemodihardjo – keyboards en piano

• Kai Hing Li (‘Omoe’) – gastspreker

• Jeffrey Spalburg – regie

Suriname in Concert

23 november 14.00 uur Grote Zaal

Kaarten vanaf € 29 via www.concertgebouw.nl