AMSTERDAM - Een deel van het Hoofdgebouw van de voormalige Bijlmerbajes krijgt een nieuw leven als "BAJES": een tijdelijke culturele locatie voor concerten, clubnachten, exposities en andere vormen van cultuur. Van internationaal bekende dj's tot opkomende beeldend kunstenaars: BAJES wil ruimte bieden aan uiteenlopende makers, genres en publieken. In het complex in Amsterdam-Oost openen binnenkort drie ruimtes voor publiek. Het eerste programma vindt plaats tijdens Amsterdam Dance Event, van 21 tot en met 25 oktober. Daarmee krijgt een gebouw dat van oorsprong draaide om afsluiting en afzondering een nieuwe publieke functie voor de stad.

Het complex was tot 2016 een beruchte gevangenis, maar nu krijgt een deel van het Hoofdgebouw van de voormalige Bijlmerbajes een nieuwe bestemming als culturele broedplaats voor muziek, kunst en nachtleven. De BAJES-ruimtes zijn vernoemd naar hun vroegere functie: Centrale Keuken (Blok C), Expeditie (Blok E) en Ketel (Blok K). BAJES kan in totaal 2900 bezoekers verwelkomen. Het karakter van de voormalige gevangenis blijft daarbij zichtbaar en vormt juist het decor voor nieuwe, vrije vormen van cultuur en expressie.

"De zalen in het Bajescomplex zijn gezamenlijk groot genoeg voor een evenement van formaat en los van elkaar compact genoeg voor bijvoorbeeld een intiem concert. We hebben met de nieuwe indeling van het pand de focus gehad op goede voorzieningen en het multifunctioneel houden van de ruimtes zonder het rauwe karakter van de oude gevangenis te verliezen," zegt Wouter Flipse, medeoprichter van BAJES.

Drie jaar geleden begon het team aan de aanvraag voor de exploitatievergunning. Na een langdurig traject kwam een halfjaar geleden uiteindelijk groen licht van de gemeente, waarna de verbouwplannen daadwerkelijk in gang konden worden gezet. De wijk waar BAJES zich in bevindt, Bajeskwartier, is nog volop in aanbouw. De ontwikkelaar, Bajeskwartier Ontwikkeling C.V., geeft het team van Bajes Events de ruimte om de oude centrale keuken en het ketelhuis tijdelijk open te stellen voor het publiek.

"We hopen de komende twee jaar een plek te kunnen bieden waar initiatieven klein kunnen beginnen, en groot kunnen eindigen. Met ruimte voor experiment, en een divers programma voor de hele stad," vertelt mede-eigenaar Bas van Wersch.

Club Levenslang, die sinds 2023 in het complex operationeel was, maakt plaats voor BAJES. Die zaal heet vanaf nu Ketel, of Blok K. "Levenslang was een club in slechts één van de ruimtes. BAJES heeft een nieuw team, met een fris plan en meer ruimtes. Dan hoort daar een nieuwe naam bij. Wat we hebben opgebouwd gooien we niet weg, maar hebben we opnieuw uitgevonden," zegt Thomas Oostdijk, medeoprichter van De Eeuwige Jeugd en Levenslang.

Het volledige ADE-programma volgt begin oktober. "Bijna alles staat online, maar voor de openingsavond op woensdag hebben we nog twee Amsterdamse helden die iets heel speciaals gaan doen, maar dat is nog even geheim," zegt medeoprichter Denzel Zurburg. Wat er in 2027 gebeurt, maakt BAJES later dit jaar bekend. Inschrijven voor de nieuwsbrief kan op bajes.amsterdam.

Over BAJES

BAJES is een nieuwe broedplaats voor dans, cultuur en kunst op het terrein van de voormalige Bijlmerbajes, H.J.E. Wenckebachweg 48, Amsterdam-Oost, op loopafstand van metrostation Spaklerweg. In drie karaktervolle zalen, Centrale Keuken (Blok C), Expeditie (Blok E) en Ketel (Blok K), biedt BAJES ruimte aan uiteenlopende vormen van cultuur, van clubnachten en concerten tot exposities en nieuwe initiatieven. BAJES programmeert zelf, verhuurt de zalen en staat open voor initiatieven en makers.

De exploitatie loopt via Bajes Events B.V. Het team: Nicole van Valderen (general manager), Jules Oostendorp en Thomas Oostdijk (De Eeuwige Jeugd), Wouter Flipse (Bulb Agency), Denzel Zurburg en Bas van Wersch (Artists for President). bajes.amsterdam