Man gewelddadig richting personeel en passagiers: twee maanden celstraf
De zitting begon met een 35-jarige man uit de Verenigde Staten die werd verdacht van het plegen van geweld tegen meerdere personen, zowel personeel als passagiers, aan boord van een vliegtuig. Daarmee heeft de man de vluchtveiligheid in gevaar gebracht.
De man kwam op 7 juli 2025 om 07.30 uur aan met het vliegtuig op Schiphol. Een uur eerder, toen het vliegtuig nog in de lucht vloog, werd de Koninklijke Marechaussee al gewaarschuwd dat er een passagier aan boord zat die geweld gebruikte. De man werd bij aankomst door de Marechaussee uit het vliegtuig gehaald.
Hij zat geboeid, zijn benen waren met tie-wraps aan elkaar gebonden en hij rook naar alcohol. Toen hij weggevoerd werd door de Koninklijke Marechaussee kon hij nog amper op zijn benen staan. In zijn bagage werd een half lege wodkafles gevonden en de man blies 350 ug/l. De rechter ter zitting: ‘met zo’n hoeveelheid mag je allang niet meer rijden’.
Later bleek dat de man zich aan het begin van de 8,5 uur durende vlucht vanuit Entebbe al begon te misdragen. Hij schreeuwde, schopte richting de purser en prikte in haar borst. Dit deed hij ook bij een andere passagier. Uiteindelijk werden meerdere passagiers gevraagd om te helpen om de man in bedwang te houden. De officier van justitie ter zitting: ‘Zij stonden opeens als een arrestatieteam in het gangpad, daar zit niemand op te wachten’.
De man werd in de handboeien geslagen en zijn benen werden met tie-wraps vastgebonden. De officier van justitie wees er ter zitting op dat dit zeer uitzonderlijk is, dus dat dit wel iets zei over het gedrag van de man. De purser kwam door dit gedrag niet toe aan haar reguliere werk op het gebied van veiligheid en de man zorgde voor een gevaarlijke situatie aan boord. Hij bleef zich ook verzetten toen hij was vastgebonden, door te blijven trappen en proberen los te komen. Andere passagiers moesten door hem in angst zitten. De officier van justitie benoemde ter zitting dat het om een zeer ernstig feit gaat. Hij vroeg de rechter om de verdachte die niet aanwezig was, te veroordelen tot een gevangenisstraf van twee maanden onvoorwaardelijk. De rechter vond bewezen dat de man zich gewelddadig had gedragen en dat hij hiermee de vluchtveiligheid in gevaar had gebracht. Hij veroordeelde de man bij verstek conform eis.
OM niet ontvankelijk want man al in Portugal voor feit veroordeeld
Een 37-jarige man had zich op 14 februari 2024 misdragen in een vliegtuig dat vloog van Amsterdam naar Curaçao. De gezagvoerder besloot op de Azoren een tussenlanding te maken om verdachte van boord te laten halen. De man bleek voor dit strafbare feit al onherroepelijk in Portugal te zijn veroordeeld. Het OM vroeg daarom om niet ontvankelijk te worden verklaard en de rechter volgde daarin. Je kan in Nederland namelijk maar één keer voor een feit vervolgd worden. Daarmee werd ook de vordering van de benadeelde partij, de vliegmaatschappij, niet ontvankelijk verklaard.
Vliegen met drone op plek waar dat niet mag: €250,- boete
Een 44-jarige man uit Polen vloog op 21 augustus 2024 met een drone in de CTR (Controlled Traffic Region) Schiphol. Binnen dat gebied mag niet gevlogen worden.
De zaak begon toen er bij de politie een melding binnenkwam dat er gevlogen werd met een drone op een plek waar dit niet mocht. De politie kon dit snel met apparatuur vaststellen en wist ook de exacte locatie in Amsterdam vast te stellen.
De man gaf aan dat hij niet wist dat hij daar niet mocht vliegen. Hij wist wel dat hij niet boven Schiphol mocht vliegen, maar niet dat dit ook gold voor een gebied met een straal van 6 kilometer buiten Schiphol. De officier van justitie merkte op dat de man dit als dronegebruiker wel moet weten en dat wanneer hij bijvoorbeeld gebruik had gemaakt van de GoDrone-app hij had gezien dat het gebied waarin hij stond rood was. De man kreeg een transactie aangeboden maar heeft deze niet betaald. Daarom diende de zaak nu voor de rechter. De man was zelf niet aanwezig.
De officier van justitie eiste een geldboete van €250,-, mocht hier niet aan worden voldaan, dan te vervangen door vijf dagen gevangenisstraf. De rechter veroordeelde de man bij verstek conform eis.
Vliegen met drone boven politiebureau en nabij ziekenhuis: €400,- boete
Een 21-jarige man uit Tolbert vloog op 19 februari 2024 in Groningen met zijn drone op een plek waar dit niet is toegestaan. Een medeverdachte in deze zaak stond begin vorige maand in verband hiermee al voor de rechter.
Een oplettende agent zag die dag in februari dat er een drone boven het politiebureau vloog. Hij bedacht zich geen moment en ging naar de plek toe. Hij zag dat een auto net wilde wegrijden met daarin meerdere personen, onder andere de verdachte die vandaag voor de rechter moest verschijnen. Hij was overigens niet aanwezig.
De agent zag een tas met daarin lampjes en de mannen gaven toe met een drone te hebben gevlogen. Ze wilden kijken of de in beslaggenomen auto van één van de mannen nog op de parkeerplaats van het politiebureau stond.
De officier van justitie wees er ter zitting op dat er niet gevlogen mag worden boven een politiebureau en dat de drone ook in een geografische zone nabij een ziekenhuis vloog, waar het ook verboden is om te vliegen. De officier van justitie wees er ter zitting op dat we allemaal weten dat als er op een bepaalde plek een drone vliegt, dit tot gevolg kan hebben dat het overige luchtverkeer daar niet meer veilig kan vliegen. Een traumahelikopter had hierdoor dus gehinderd kunnen worden als deze in geval van nood moest vertrekken of landen. Deze twee feiten (boven een politiebureau en binnen de geografische zone van een ziekenhuis) beschouwt de officier van justitie strafverzwarend. Daarnaast weegt hij wel mee dat de man geen kwaad in de zin had en dat hij zich door zijn vrienden had laten meeslepen. De officier van justitie eiste een geldboete van €400,-. De rechter veroordeelde de verdachte bij verstek conform eis.