AMSTERDAM - Een jongen van veertien jaar uit Amsterdam wordt ervan verdacht in september 2025 een tas met een explosief aan de deur van een pand van de Amsterdamse restaurantketen ‘De Pizzabakkers’ te hebben gehangen. Het explosief is niet afgegaan. De officier van justitie eiste vanmiddag tijdens de zitting - die achter gesloten deuren plaatsvond omdat de verdachte minderjarig is – naast de reeds uitgezeten jeugddetentie en een voorwaardelijk deel ook een Gedragsbeïnvloedende Maatregel (GBM).

Afgelopen zomer vond in korte tijd een reeks explosies plaats bij verschillende locaties van de Amsterdamse restaurantketen ‘De Pizzabakkers’. Naar aanleiding van die explosies startte de politie een opsporingsonderzoek. Met behulp van door de gemeente geplaatste camera’s werd het toezicht in de omgeving verscherpt.

Dit leidde in de nacht van 2 op 3 september 2025 tot de aanhouding op heterdaad van de jonge verdachte. De jongen had toen net een tas met daarin een geïmproviseerd explosief aan de voordeur van het pand aan de Plantage Kerklaan gehangen. Het explosief is niet afgegaan. Bij zijn aanhouding had de jongen een telefoon en een aansteker bij zich.

De jongen heeft een bekennende verklaring afgelegd. Hij heeft verklaard via Snapchat de opdracht te hebben gekregen van een onbekende.

Op 15 december is de voorlopige hechtenis van de jongen onder voorwaarden geschorst, tot die tijd heeft hij vastgezeten.

Gevaarzetting

De officier van justitie benadrukte vanmiddag de ernst van de feiten. Amsterdam kent veel incidenten met explosieve voorwerpen. Dat is zorgelijk, want de gevaarzetting voor ondernemers, omwonenden, voorbijgangers én hulpverleners ter plaatse is vanzelfsprekend groot. Explosieven horen niet thuis in de openbare ruimte - waar volop gewerkt en geleefd wordt - en zorgen voor levensgevaarlijke situaties, zowel voor omwonenden als voor ondernemers.

De jongen die vanmiddag voor de rechter stond, wordt ook verdacht van openlijke geweldpleging in februari 2025 in Amsterdam. Die zaak is vandaag gevoegd bij de zaak van de poging explosie. Alles afwegende eiste de officier van justitie 180 dagen jeugddetentie waarvan 111 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook eiste ze een Gedragsbeïnvloedende Maatregel (GBM) geëist. Deze maatregel is bedoeld voor jongeren tussen de 12 en de 23 jaar die ernstige strafbare feiten hebben gepleegd en intensieve begeleiding nodig hebben om hun gedrag te veranderen.

Drie andere verdachten

De politie heeft nog drie verdachten aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de reeks explosies bij de restaurantketen: een jongen van 17 jaar en twee mannen van 19 en 24 jaar, allen uit Amsterdam. De beide meerderjarige verdachten zitten nog vast en de voorlopige hechtenis van de 17-jarige verdachte is geschorst. Voor alle drie geldt dat zij zich op een later moment voor de rechter zullen moeten verantwoorden. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.

Uitspraak: 19 maart 2026